Teknologi og pilotprosjekter
Vigi Systems kombinerer egenutviklet maskinvare og programvare for å digitalisere feltarbeidet. Sensorene monteres direkte på stolper og samler bevegelsesdata kontinuerlig, mens den tilhørende appen gir montørene et verktøy for registrering og dokumentasjon i felt. Løsningen er designet og bygget internt av Vigi-teamet i Kristiansand, noe som gir en tett integrasjon mellom hardware og software. Etter lansering av sin første MVP sommeren 2024 og de aller første kundeimplementasjonene ved årsskiftet, fikk Vigi Systems sin første større kunde da Transtema tok i bruk systemet tidlig i 2025. Samme år rullet selskapet ut et pilotprosjekt i samarbeid med Telenor, der 50 sensorer ble montert ut på stolper i Søgne, Vennesla og Lillesand. Pilotdataene ga verdifull innsikt i sensorens funksjonalitet under ulike terreng- og klimaforhold, og bekreftet hvordan sanntidsinformasjon fra stolpene kan bidra i montørenes daglige arbeid med planlegging og feilretting.

Motivasjon for medlemskap og fremtidsambisjoner
Vigi Systems har fra starten av vært en del av det innovative gründerfellesskapet K2 i Kristiansand, og samarbeider allerede tett med forskningsmiljøer. Gjennom forskningsprosjektet Forskningsmobilisering Agder utvikler de i samarbeid med NORCE en intelligent modell som kan tolke sensorens måledata og lære hva som er normal oppførsel i ulike miljø. For Vigi Systems handler dette om å gå fra manuell inspeksjon til en datadrevet forvaltning av infrastrukturen. Ved å samle inn store mengder feltdata kan de avdekke trender, prioritere riktige tiltak og iverksette vedlikehold før feil oppstår – en tilnærming som gir smartere forvaltning og økt trygghet i nettet.
– Klynger som Digin gir oss en unik arena for å møte andre teknologibedrifter, utveksle ideer og starte nye samarbeid. Vi ønsker å delta i større prosjekter og bidra med vår kompetanse innen proaktiv infrastrukturforvaltning, sier Robert Sach, daglig leder i Vigi Systems. Gjennom medlemskapet i Digin ser selskapet frem til å knytte seg til andre aktører i bransjen og vokse videre sammen med klyngen.
Avslutningsvis inviterer Vigi Systems alle som er interesserte i smart vedlikeholdsteknologi til å ta kontakt. Enten det gjelder pilotprosjekter, forskningssamarbeid eller implementering av sensorteknologi, ønsker selskapet dialog med potensielle partnere for å utforske nye muligheter.
Velkommen om bord!
Besøk Vigi Systems sin nettside for mer informasjon og kontakt