Da vi tok en prat med Kristin, Training and Personnel Certification Manager og Elisabeth, Marketing Manager, i DNV og fortalte om at en av Digins satsinger handler om cybersikkerhet, merket vi raskt engasjementet deres.
– Det handler ikke lenger om hvis du blir angrepet, men når. Derfor er det helt avgjørende å sørge for at systemene våre tåler presset. Dette er noe vi i DNV jobber med hver eneste dag, fortalte de.
Uavhengighet og integritet
DNV Business Assurance jobber som en uavhengig tredjepart som evaluerer, vurderer og sertifiserer virksomheter og systemer opp mot internasjonale standarder. Det handler om å bygge tillit: mellom aktører, mellom teknologi og mennesker, og mellom selskap og samfunn.
– Vi sikrer liv, miljø og verdier. Det er vi stolte av, sier Kristin fra DNV.
Og Elisabeth legger til: – Teknologi utvikler seg raskt, og det er avgjørende å sikre systemene underveis. Vår integritet er nøkkelen til den tilliten vi skal forvalte. En annen viktig del av DNVs arbeid er kompetanseutvikling. De holder kurs, utvikler e-læring og tilbyr personsertifiseringer, særlig viktig for de som har kritiske roller innen IKT. En sertifisering fra DNV er mer enn et kursbevis, det er et kvalitetsstempel som skaper trygghet.
DNV er i tett dialog med mange ulike virksomheter og har god innsikt i beste praksis på tvers av bransjer. Den kunnskapen ønsker de nå å dele mer aktivt i nettverk som Digin.
– Vi må henge med i utviklingen og være til stede der det skjer. Vi vil gjerne bidra, lære, dele og inspirere, sier Elisabeth. Et av tipsene fra oss i Digin var å planlegg et faglig arrangement sammen med DNV og andre relevante aktører i medlemsporteføljen, hvor Digin kan koble og tilrettelegge.
– Ja, det er spennende. Vi har allerede deltatt i flere faglige arrangementer og paneldebatter, blant annet sammen med Sopra Steria og nå ser vi frem til å være med på Digin sine møteplasser. Vi blir gjerne med på å f.eks. arrangere et frokostmøte, eller andre møteplasser der vi kan bidra med vår kompetanse, sier Kristin. Og det er tydelig at de er opptatt av at deling av kunnskap kan styrke hele bransjen.
– Vi brenner for formålet vårt. Når vi holder kurs og gir sertifiseringer, hjelper vi andre til å bli bedre. Det er en viktig del av verdiskapningen vår, fortsetter Kristin.
Engasjert partner i KI-forskning
DNV er også med på å forme fremtiden for kunstig intelligens. Nylig ble det kjent at de er partnere i to av Norges seks nye nasjonale forskningssentre for KI: The Norwegian Centre for Trustworthy AI (TRUST) og Norwegian Centre on AI for Decisions (AID). Dette understreker DNVs engasjement i utviklingen av ansvarlig og bærekraftig teknologi.
Velkommen til Digin, DNV! Vi ser frem til samarbeidet og er stolte av å ha dere med på laget.