Eldesign er nytt medlem i Digin

Digin ønsker Eldesign velkommen som nytt medlem. Fra lokalene på Andøya i Kristiansand hjelper selskapet bedrifter fra idé til ferdig produkt. Bak står daglig leder Tommy H. Smith, sammen med et lag av ungdommer som lærer ved å lage ekte produkter.

Fra idé til ferdig produkt

Eldesign er en teknisk utviklingspartner som utvikler og produserer løsninger på bestilling fra andre bedrifter. Arbeidet omfatter elektronikk, programvare, prototyper, testing og produksjon. I tillegg utvikler, produserer og selger selskapet egne produkter. I dag omfatter dette bryterstillingsindikatoren Type LSI og minimalspenningsreléet SP-0. På Andøya har Eldesign god plass til både produksjon og lager.

Sensorer i tanken og lys i sjøen

Eldesign samarbeider med Sandcatch Solutions om sensorbasert slangeposisjonering for tankrensing. Målet er å gi operatøren bedre oversikt over hvor slangen befinner seg under arbeidet. Prosjektet samler kompetanse fra flere miljøer. Den første konsepttesten (Proof of Concept) ble gjennomført i MIL-laben i Grimstad. Sigmund Vik i Virtex har bidratt med firmware og visualisering, og Frederik Wendel har bidratt med elektronikkdesign.

Eldesign samarbeider også med LiceDefence om teknologi som skal forebygge lakselus i oppdrett. Løsningen tiltrekker seg luselarver med lys og uskadeliggjør dem gjennom lokal elektrolyse av sjøvann, før de rekker å feste seg på fisken. Eldesign står for elektronikkproduksjon, sammenstilling og utvikling av produksjonsutstyr, og løsningen har vært testet i Bodø og nå også i Hardangerfjorden.

Da Digin var på besøk fikk vi se deltidsansatt Ayan i aksjon med å produsere løsningen.

Lønn, læring og mestring

Fire personer jobber nå deltid hos Eldesign, og flere har vært innom. De deltidsansatte har til nå vært mellom 16 og 25 år. De fleste er eller har vært elever i videregående opplæring. Hos Eldesign får de lønn, praktisk arbeidserfaring og muligheten til å lage produkter som faktisk blir tatt i bruk.

"De opplever mestring, og det er veldig gøy for meg å få være med og lære dem opp", sier Tommy.

Vekst uten investorer

Tommy vil gjerne at Eldesign skal vokse, men selskapet har ingen investorer, og derfor vokser det i sitt eget tempo.

«Jeg prøver å få økonomi i prosjektene fra dag én. Skal vi skalere, må vi etter hvert få inn faste ansatte», sier han.

I år har Eldesign også deltatt i et mentorprogram med MIL som mentor og EDIH som fasilitator. Der jobbet de med et prosjekt der kameragjenkjenning skal oppdage feil i produksjonslinjen og gi bedre kvalitet på produktene.

«Vi fikk en grundig gjennomgang av produksjonen og nyttige innspill på hva vi bør ta tak i. MIL kom med gode forslag til løsninger», sier Tommy.

Inn i nettverket

Eldesign ble medlem etter å ha hørt om det tidligere. Han har allerede flere i nettverket som leverer til forsvarsindustrien, så det vil han kobles på. Tommy ønsker også å engasjere seg i Digin.

"Jeg vil følge med på det som skjer og bli kjent med nye folk", sier han.

Digin ønsker Eldesign varmt velkommen som medlem!