Det er et trangt nåløye der ikke alle selskaper som ønsker det, får innpass. Nå har over 20 Webstep-konsulenter gjennomført Anthropics krevende tekniske sertifisering, og selskapet er bare noen få steg unna å kvalifisere seg som fullverdig partner i Claude Partner Network. Målet er å bruke kompetansen til å hjelpe virksomheter med å gå fra KI-eksperimentering til løsninger som skaper reell verdi – ikke minst for næringslivet i Kristiansand og på Sørlandet.
– Vi ser et stort potensial for KI i både offentlig sektor og næringslivet på Sørlandet, særlig innen energi og industri, olje- og gass og leverandørindustrien. Dette er virksomheter med komplekse prosesser, store datamengder og mange områder hvor KI kan bidra til smartere og mer effektive arbeidsprosesser, sier Ida Rosåsen Bringsverd, avdelingsleder for Webstep Sørlandet.
Kunstig intelligens er i ferd med å gå fra eksperimentering til å bli en mer integrert del av norske virksomheters teknologi og arbeidsprosesser. For Webstep betyr utviklingen at også kompetansen må flytte seg. Selskapet har derfor valgt å satse målrettet på Anthropic og Claude som en del av den bredere KI-satsingen. Webstep er tatt opp i Anthropics partnerløp og arbeider nå mot å kvalifisere seg videre i Claude Partner Network. Partnerløpet er ikke åpent for alle, og Anthropic stiller krav både til selskapene som får innpass, og til kompetansen som bygges.
– KI-markedet utvikler seg utrolig raskt, og vi ønsker å være tidlig ute med å bygge kompetanse på teknologiene vi tror blir viktige for kundene våre. At vi er tatt opp i partnerløpet til Anthropic og har så mange sertifiserte konsulenter, er også et viktig kvalitetsstempel for oss. Det dokumenterer at vi bygger reell kompetanse, ikke bare følger med på utviklingen fra sidelinjen. Vi investerer i kompetansen fordi vi skal kunne hjelpe kundene våre når teknologien skal tas fra testing til reell bruk og faktisk skape verdi, sier Kine Strand Jansen, CMO i Webstep.
Over 20 sertifiserte på Claude
Opptaket i partnerløpet har gitt Webstep tilgang til Claude Certified Architect – Foundations, Anthropics tekniske sertifisering for fagpersoner som skal designe og bygge løsninger basert på Claude.
Sertifiseringen er ikke åpent tilgjengelig for hvem som helst. Tilgangen er knyttet til Anthropics partnerprogram, og Webstep har derfor kunnet sertifisere egne konsulenter som en del av partnerløpet.
Dette er ikke en vanlig sertifisering i hvordan man bruker en KI-assistent. Kandidatene testes blant annet i Claude API, Claude Code, Claude Agent SDK og Model Context Protocol (MCP). De må kunne gjøre tekniske og arkitekturmessige vurderinger knyttet til hvordan Claude-baserte løsninger skal designes, integreres og settes i produksjon. I dag har over 20 konsulenter i Webstep bestått Claude Certified Architect – Foundations, og selskapet fortsetter å bygge fagmiljøet videre.
Skal komme næringslivet på Sørlandet til gode
For Webstep Sørlandet handler satsingen også om hva denne kompetansen kan bety for næringslivet i Kristiansand og resten av regionen. Webstep jobber allerede med virksomheter som tar KI fra idé til praktisk bruk, blant annet for å effektivisere arbeidsprosesser, frigjøre tid og løse konkrete forretningsbehov. Særlig interessant mener selskapet utviklingen er innen energi – inkludert olje og gass – samt industri og teknologi, områder hvor Sørlandet har sterke og etablerte fagmiljøer.
Her finnes store datamengder, komplekse systemlandskap, omfattende dokumentasjon og en rekke arbeidsprosesser hvor KI og automatisering kan åpne nye muligheter. Samtidig stiller næringene høye krav til sikkerhet, kvalitet og forståelse for virksomheten teknologien skal fungere i.
– Vi ser et stort potensial for KI i næringslivet på Sørlandet. Særlig innenfor olje og gass – samt industri. Dette er virksomheter med komplekse prosesser, mye data og mange områder hvor teknologien kan bidra til å jobbe smartere. Samtidig holder det ikke å komme inn med bare teknologiforståelse. Du må forstå domenet, kravene og virksomheten teknologien skal fungere i, sier Ida Rosåsen Bringsverd, avdelingsleder for Webstep Sørlandet.
Det er nettopp kombinasjonen av teknologisk spisskompetanse og bransjeforståelse Webstep ønsker å bygge videre på. – Sørlandet har et mangfoldig og kompetansetungt arbeidsliv, med sterke miljøer innen offentlig sektor, forsvar, energi, olje og gass, industri og teknologi. Det gir oss et svært godt utgangspunkt for å utvikle KI-løsninger som møter ulike behov og skaper verdi på tvers av både offentlig og privat sektor. Ambisjonen vår er at kompetansen vi nå bygger på KI og Claude, skal komme virksomhetene i regionen til gode – enten de skal utforske hvor KI kan gi effekt, bygge nye løsninger eller ta eksisterende initiativer videre fra pilot til produksjon, sier Bringsverd.
Fra nytt til nyttig
Webstep opplever samtidig et tydelig skifte i KI-diskusjonen hos kundene. Mange virksomheter har allerede kjøpt KI-lisenser, gjennomført piloter og latt ansatte eksperimentere med ulike verktøy. Nå flytter spørsmålene seg mot hvordan teknologien skal integreres i arbeidsprosesser og eksisterende systemer, hvordan den skal brukes på en trygg måte – og ikke minst hvordan investeringene faktisk skal gi effekt.
Da Webstep fornyet merkevaren i 2025, bygget selskapet den nye merkevarefortellingen rundt «fra nytt til nyttig». Tanken var enkel: Ny teknologi har først verdi når den løser reelle problemer og skaper effekt for virksomhetene som tar den i bruk.
Med utviklingen innen kunstig intelligens har denne tankegangen blitt enda mer aktuell.
– Da vi bygget den nye merkevarefortellingen vår rundt «fra nytt til nyttig», handlet det nettopp om dette. Vi er teknologer og selvfølgelig opptatt av det som er nytt, men det nye har liten verdi i seg selv. KI er kanskje det tydeligste eksempelet vi har sett på lenge. Vi har snakket enormt mye om teknologien, testet, pilotert og kjøpt lisenser. Nå kommer den vanskeligere og mye mer interessante delen: Hvordan gjør vi det nyttig? Hvordan skaper vi faktisk verdi? Det er der vi ønsker å bidra, sier Kine Strand Jansen, CMO i Webstep.
Det er også her Webstep mener partnerløpet med Anthropic og den sertifiserte Claude-kompetansen får sin egentlige verdi. Målet er ikke sertifiseringene i seg selv, men å bygge kompetansen som trengs for å hjelpe virksomheter fra nysgjerrighet og pilotering til løsninger som fungerer i praksis.
– Sørlandet har både sterke fagmiljøer og virksomheter med konkrete utfordringer som KI kan bidra til å løse. Ved å kombinere den nye Claude-kompetansen vår med inngående kjennskap til lokale bransjer, kan vi utvikle løsninger som gir målbare resultater. Det er slik vi gjør ny teknologi nyttig i praksis, sier Ida Rosåsen Bringsverd, avdelingsleder for Webstep Sørlandet.